ג'ירפה - עיצוב סביבת למידה - עיצוב סביבות למידה ס

עיצוב סביבות למידה

עיצוב סביבות למידה טומן בחובו משמעות רבה, ואילו היום? מדובר במלאכה שונה לחלוטין מאשר לפני שני עשורים. אלו ביננו שהזדמן להם לבקר במוסד לימודי לאחרונה, ייתכן ונתקלו בחוויה שונה מאוד ממה שהיה זכור להם בימי ילדותם. בעוד בתי הספר של פעם היו לרוב מרובעים, אפורים ומשעממים, התמונה היום היא לרוב שונה לחלוטין. חברות עיצוב רבות מציעות פתרונות מעניינים, צבעוניים ויצירתיים לעיצוב סביבות למידה, והתוצאות? פשוט מרתקות.

פעם, בבית הספר…

כולם מכירים את המשפט הקלישאתי במקצת, שאומר ש"הנוער של היום הוא לא הנוער של פעם", ובכן, נראה שניתן להשתמש בביטוי דומה גם עבור מוסדות הלימוד.
המוסד הלימודי של פעם נתפס לעתים קרובות כמקום נוקשה, קריר, וכזה שלא מותיר יותר מדי מקום לגמישות. בית הספר של פעם נבנה במטרה להעביר חומר בצורה יבשה ממורה לתלמיד.
בין המוני התלמידים, תמיד ימצאו כאלו המתקשים ללמוד בסביבה שכזו, ולעתים הדבר נעוץ באופי המקום. אופי סביבת הלמידה מושפע ממכלול של חפצים, רהיטים, רעיונות, וכמובן – אנשים. אם ננסה להיזכר בכיתה הלימודית לפני שני עשורים, כנראה שתעלה בראשנו תמונה של חדר עם קירות לבנים, שולחנות מרובעים וכיסאות מינימליסטיים בצבעים בנאליים. בנוסף דמות המורה של פעם נתפסת כאישיות קשוחה, בעלת אופי נוקשה ועקרונות ברורים ובלתי ניתנים להתפשרות.

 

בואו נחשוב קצת אחרת

בשנים האחרונות בוצעו מחקרים שונים בתחומי החינוך והאדריכלות, ואחד מתחומי היעד של מחקרים אלו היה מיטוב החינוך, משמע – איך אנחנו יכולים להפיק יותר מתהליך הלמידה? האם זה אפשרי לגרום לתלמיד ליהנות מהתהליך? ובכן, התוצאות הראו שבין השאר, לעיצוב סביבות למידה יש השפעה מכרעת על אופי הלמידה ועל סוג החוויה אותה מקבל כל תלמיד. על מנת לגשת לתלמיד – דרושה גישה יצירתית וגמישה, היות וכך גם התלמיד רואה את העולם.
מעבר לשיטות הלימודיות שקיבלו תפנית, והיום מעודדות את המורים להיות בני שיח לתלמידים, ולהכיל דעות והתנהגויות מגוונות, גם עיצוב סביבות הלמידה קיבל תפנית של 180 מעלות.
מוסדות הלימוד היום מציגים חללים שונים לחלוטין ממה שהיה נהוג פעם, כשמדובר לא רק על כיתות הלימוד עצמן, אלא גם על החצרות, מבואות בתי הספר, חדרי המחשבים ועוד.
נוכל לראות שימוש תדיר בצבעים מעניינים, רהיטים ופינות ישיבה לא סטנדרטיות, קירות מקושטים בתמונות וסיסמאות ש"מדברות" אל העוברים ושבים, מרחבי עבודה אינטראקטיביים ופעילים, ארגון מרחבי יצירתי ושונה של כיתות ופינות הלימוד, ועוד.

 

ומה ההשפעה?

עיצוב סביבות למידה נחקר גם בימינו, ותוך כדי תנועה. האנשים העוסקים בכך, תמיד מנסים להשתכלל ולהביא למקסימום את יכולותיהם לטובת המוסדות והתלמידים.
הדעה שהולכת ומתהווה היא שאכן, עיצוב סביבות למידה מיוחדות וחדישות – תורם רבות למיצוי יכולותיו של התלמיד, ולחוויה נעימה יותר מיום הלימודים, והרי טבעי ששני אלו ילכו יד ביד.
כבני אדם – אנו לומדים דרך חושינו במהלך כל החיים. תלמיד אשר נכנס לסביבה לימודית המגרה את חושיו בצורה שונה ומיוחדת, יחוש משהו שונה, יסתקרן, וחושיו יתעוררו עוד טרם החל התהליך הלימודי עצמו. תהליך הלמידה ע"פ דעות רבות – מתרחש כל העת, ולכן במוסדות לימוד שחרטו על דגלם את סימן העיצוב החדשני, נוכל לראות זאת כבר עם כניסתנו למוסד. דוגמאות לכך יכולות להיות גדרות צמחייה, אלמנטים מעניינים המשולבים בנוף, מבואות עם קירות מרהיבי עין, ועוד.

 

עיצוב סביבות למידה קיבל תפנית בשנים האחרונות, וכיום אנו רואים יותר ויותר מוסדות לימודיים המעוצבים אחרת. צבעים מיוחדים, קירות מרהיבים, רהיטים וארגון שונה, הם רק חלק מהמגמה המבורכת הזו, המעודדת תהליך לימודי פורה יותר.

הגיע הזמן לדבר!

צרו קשר ותקבלו קטלוג ישירות במייל