ג'ירפה - עיצוב סביבת למידה - עיצוב סביבה לימודית ס

עיצוב סביבה לימודית

היום מוקדשת מחשבה רבה עיצוב סביבה לימודית במוסדות רבים, ביניהם בתי ספר יסודיים, בתי ספר תיכוניים, מכללות, אוניברסיטאות ועוד. בשנים האחרונות הובן כי נראות הסביבה הלימודית, משפיעה באופן ישיר על האווירה בחלל, ולכן על אופי הלמידה. במטרה להפוך את הלמידה לחווייתית ופורייה יותר, מנהלי מוסדות לימוד רבים מעדיפים בשנים האחרונות – להתחדש בעיצובים פחות בנאליים, וכאלו המעניקים לתלמיד חוויה לימודית צבעונית, מגרת חושים ומעניינת יותר.

סביבה לימודית של פעם

בואו נחשוב לרגע על המושג "בית ספר"… סביר להניח שלרובנו המכריע, עולה בראש תמונה די אחידה ועם אופי די ברור. המושג "בית ספר" לרוב מעלה בדמיוננו מוסד אפור ומרובע, עם כיסאות סטנדרטיים ושולחנות מלבניים. הצבעים אותם נדמיין, איש איש בהתאם לבית הספר בו הוא למד – גם הם לרוב לא יהיו מזמינים או מסעירים במיוחד. בית ספר במושגים של פעם, בד"כ משדר נוקשות, סדר, ולא משאיר יותר מדיי מקום ליצירתיות.

יוצאים מהקופסה

ומה קורה בשנים האחרונות? ובכן, לאחרונה אנחנו רואים משהו מאוד שונה בחלק ממוסדות הלימוד. מדובר בחתך רוחב של כל סוגי מוסדות הלימוד, החל מגני ילדים, דרך בתי ספר ועד מוסדות אקדמאיים. מנהלי מוסדות רבים עושים תפנית של 180 מעלות בעיצוב הסביבה הלימודית שלהם, והופכים אותה למקום שמשדר לתלמיד משהו קצת אחר. תלמיד שנכנס לסביבה לימודית שמעוצבת באופן ייחודי ושונה, המכילה מקומות ישיבה לא סטנדרטיים, קירות שממש מדברים אליו, ושולחנות שנראים אחרת לגמרי מהשולחנות של פעם – מרגיש אחרת.
מי שנכנס למקום כזה אוטומטית מגורה, החושים שלו מתעוררים, וסביר להניח שמשהו בראש משתחרר. במידה ואנחנו רוצים לגדל תלמידים יצירתיים – אנחנו צריכים להוציא אותם מהקופסה, וייתכן מאוד והקופסה המדוברת היא גם החלל הלימודי של ימים עברו, אותו אחד שעולה בראשנו כשאנחנו מדמיינים "בית ספר" של פעם.

"תפירת" סביבה מותאמת אישית

כשמדובר בעיצוב סביבה לימודית, אתם רוצים עבור המוסד שלכם, מישהו שפשוט יבין אתכם…בצורה הכי בסיסית. מעבר לחיבור אל מי שמעצב עבורנו, חשוב גם שזה יהיה מישהו שיכול להעניק לנו מניסיונו, ולהציע לנו את הדברים שמתאימים בדיוק בשבילנו.
לעתים יש לנו בראש מושג מעורפל לגבי מה שאנחנו רוצים, אבל אנו לא מצליחים לבטא אותו במילים, או שאולי אנו יודעים איזו תחושה אנחנו רוצים לשדר בעיצוב – אבל לא בדיוק יודעים איך ליצור אותה?
לשם כך בדיוק נרצה לבחור בחברת עיצוב מקצועית, שכבר עשתה כמה וכמה עבודות בתקופת פעילותה.
השלב הראשון מבחינתנו יהיה לבקר באתר החברה, או להשיג קטלוג, כך שנוכל לקבל דוגמאות ולראות "עם מי יש לנו עסק". במידה ואהבנו את עבודות העיצוב של החברה -זה כבר סימן טוב, וניתן להתקדם הלאה.
בשלב הבא, רצוי לבקש המלצות מלקוחות אחרים ע"מ להבין את ההתנהלות והשירות באותה חברה, החשובים לא פחות. מעבר לעובדה שאנו רוצים סביבה לימודית מושלמת עבורנו, גם נרצה שירות בטווח זמנים שמתאים לנו, ותחושה שיש למוצרים "אבא ואמא" שיכולים לתמוך בנו במידה ויתעורר הצורך בתחזוקה או במענה שירותי אחר.

לסיכום, כשאנחנו מדברים על עיצוב סביבה לימודית בימינו אנו, חשוב להבין שיש מנעד גדול של אפשרויות, כאלו שמציעות לקחת אותנו למחוזות אחרים לחלוטין ממה שהיה נהוג פעם.
בעוד פעם מוסדות לימודיים היו לרוב אפורים, משעממים וסטנדרטיים, הרי שהיום אנו נתקלים יותר ויותר בעיצובים חדשניים, צבעוניים ומזמינים.
סביבה לימודית שמעוצבת באופן יצירתי, תזמין את התלמיד להשתמש במוחו בצורה יצירתית, ולהפיק הרבה יותר תועלת מכל יום לימוד.

הגיע הזמן לדבר!

צרו קשר ותקבלו קטלוג ישירות במייל