אחת הטענות החוזרות והנשנות של הורים ותלמידים כלפי מערכת החינוך היא, שבכל כיתה כיום יש הרבה מאוד תלמידים, יותר מאשר בעבר והרבה יותר מאשר מה שקיים במדינות מפותחות אחרות, וזה משפיע על רמת החינוך שהילדים מקבלים.

מערכת החינוך, בשביל לשנות מצב זה, קבעה מספר מינימום לילדים בכיתה, בנתה כיתות חדשות וכן קבעה שבכיתות ובשיעורים מסוימים, יעבדו שני מורים מול הכיתה ולא מורה אחד. כל זה נועד לשפר את איכות החינוך מחד ואת התחושה של הילדים כשהם יושבים בכיתה.

לצד כל זה, מוסדות החינוך השונים החלו גם בתהליכים נוספים שנועדו לשפר את הרווחה בכיתה, ולכן החלו לבצע תכנון כיתות לימוד בהתאם לתנאים ולצרכים של התלמידים והמורים. הרעיון הוא לקחת כיתה רגילה ולהתאים אותה למאה ה-21, לצרכים החדשים שקיימים אצל התלמידים והמורים. למשל, מרווח גדול יותר בין שולחן לשולחן, יותר מקום לכל תלמיד בנפרד ולכיתה ביחד, פתרונות אחסון הרבה יותר אידיאליים ונוחים ממה שהיה בעבר, יותר שימוש באמצעים ממוחשבים (מה שמצריך יותר שקעים בכיתה, מן הסתם), שימוש בריהוט מתאים ועוד. כל דבר שאמור להיות חלק מהכיתה, נקלח בחשבון כשמתייחסים לתכנון כיתות לימוד.

חשוב לזכור, בדרך כלל, הילדים נשארים באותה כיתה מרבית שעות היממה, בזמן שהמורים הם אלה שעוברים מכיתה לכיתה. זאת להבדיל ממה שנהוג במדינות אחרות, וכן להבדיל ממה שנהוג באקדמיה, שם התלמידים עוברים כיתות (כמו המרצים), לכן הכיתה אמורה להיות מסודרת על פי התנאים והצרכים של הילדים, מתוך התחשבות באופן בו השיעורים אמורים להיות מועברים. יש לוודא שכל האמצעים נמצאים בכיתה, על מנת שהמורים יוכלו להעביר את השיעור בצורה נוחה ויעילה.

כיום תכנון כיתות לימוד מתבצע, גם בהתייחסות למה שמתרחש בחוץ, וגם בהתייחסות למה שמתרחש באופן רציף, כלומר בכיתות אחרות, במסדרון ובכלל במסר שבית הספר או מוסד הלימודים מעוניין להעביר. במקרים רבים נהוג גם לשתף את ההורים והתלמידים בתהליך התכנון, מתוך הבנה שהילדים אמורים להעביר במקום מספר שנים.

אם אתם רוצים לקבל עוד מידע אודות תכנון כיתות לימוד במרכז ובמקומות אחרים בארץ, אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום. ניתן ליצור איתנו קשר במייל או בטלפון ואנחנו נשמח לעמוד לרשותכם. חברת ג'ירפה מתמחה בתכנון כיתות לימוד בגדלים ומסוגים שונים. הצוות שלנו מתמחה בתכנון ועיצוב מסוגים שונים, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנחנו נשמח לספק לכם את כל המידע בנושא.